Untitled Document
School Photo

Staff


Staff List - 2018/19


Head Teacher  A Taylor


Depute Head Teacher A Phelps

Depute Head Teacher K Dewar

Depute Head Teacher B McFadden

Business Support Mgr L MacDonald



Pastoral Care S Kearns

Pastoral Care G Harvey

Pastoral Care G O’Neill

Pastoral Care D McGrane



Faculty Head - Art & Music S Gilfillan

Art A Allan

Art (Acting Faculty Head) M Corcoran

Art F McAllister

Music J Gillespie

Music - (PT Learning & Teaching) G Kerr



Acting Faculty Head - English & Modern Languages J Kelly

English - PT Raising Attainment E Colligan

English M McLaughlan

English Z McFadyen

English S Campbell

English E Lauder

Modern Languages N Daremas

Modern Languages J Delaney

Modern Languages N Shearer



Acting Faculty Head - Maths G Campbell

Maths G Morris

Maths L Canning

Maths K Doyle

Maths A McIllaney

Maths & Pupil Support Base L Boyd



Faculty Head Physical Education & Home Economics S McGeady

Physical Education B Miller

Physical Education (PT Health & Wellbeing) L McCartney

Physical Education  M McGinty

Physical Education (PT Pastoral Care) G Harvey

Home Economics R McLardie

Home Economics M Lafaiki



Principal Teacher - Religious Education C Murphy

Religious Education C Howell



Faculty Head Science R McPhee

Science - Physics C MacNeil 

Science - Physics A Andre

Science - Biology F Kidd

Science - Biology S Dargie

Science - Biology M Greenlees

Science - Chemistry C Mitchell

Science - Chemistry F Donachie

Science Technician A Shaw



Faculty Head - Social Subjects N Kean

Social Subjects D Sinclair 

Social Subjects (PT Pastoral Care) G O’Neill

Social Subjects JP Tonner

Social Subjects  K Scoular

Social Subjects J Cook



Faculty Head - Technologies C Wilson 

Business Studies C McArthur

Business Studies - (PT Employability) L Methven

Computing Science J Tweed

Computing Science C MacKinnon

Technical - (PT Pastoral Care) D McGrane

Technical J Smithson

Technical N Campbell

Technical Technician G McDonald



Principal Teacher - Learning Support S Kearns

Classroom Assist –  SEN L Brown

Classroom Assist –  SEN K Fleming

Classroom Assist –  SEN G Kelly 

Classroom Assist –  SEN C McLaughlin

Classroom Assist –  SEN C Melville

Classroom Assistant K Gray

Classroom Assistant M Houston

Classroom Assistant G Longwill




Principal Teacher - Columba Base K Cassidy

Columba Base  C Adams

Columba Base J Ashton

Columba Base  L Blackburn

Columba Base I Ferguson

Columba Base  C Hardie

Columba Base A Klich

Columba Base  L Lightbody

Columba Base  M MacRae

Columba Base  J Maguire

Columba Base  F McColl 

Columba Base  L McLauchlan

Columba Base  C O’Brien

Columba Base  D Robertson

Columba Base  A Stevenson

Columba Base  M Wilson




Home Link Worker G Boyd

Home Link Worker M McConnell

Inclusion Support Worker N Gilmour

Inclusion Support Officer M Wylie

Librarian W Foster

ISO S Greig



Office Manager - J Bain

Clerical Assistant D Johnstone

Clerical Assistant A Devaney




Calendar

Date   Event  
Thu Dec 13th   Snowball Dance
Mon Dec 17th   Ecumenical Carol Service
Thu Dec 20th   Christmas Jumper Day
Fri Dec 21st   School Closes
Mon Jan 7th   School Re-opens
Mon Jan 14th   Prelim Exams Begin